23/06/2020

Cykl obrazów - Łucznik

 
Łucznik II, 2017, olej na płycie pilśniowej, 100 x 70 cm

Od zawsze interesuje mnie człowiek. Jego fizyczność, dusza i psychologia postępowania w różnych sytuacjach. Inspiracją do tego malarskiego projektu były szkice słynnej rzeźby Łucznika w Pracowni Rysunku na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Jego ciało ujęte w momencie zawieszenia albo zastygnięcia w ruchu. Łucznik to cykl kilku barwnych kompozycji na płótnie w formacie 100 cm x 70 cm wykonanych w technice olejnej w 2016 i 2017 roku. Stałym elementem kompozycji jest cała sylwetka muskularnego mężczyzny. Ukazany jest pewien rodzaj fascynacji postacią i zatrzymaną chwilą. Odnosi się wrażenie, że postać jest pozornie w ruchu. Jednak to zatrzymanie w ułamku sekundy. Sposób oddania ruchu to moment spoczynku między jednym a drugim ruchem. Poprzez oddanie wrażenia ruchu postaci oraz ekspresję malarską, całość jest nawiązaniem do dynamizmu świata dzisiejszego. 

Łucznik IV, 2016, olej na płótnie, 100 x 70 cm

            Inspiruje i intryguje mnie uniwersalny temat, jakim jest człowiek, jego psychika, emocje, ciało, antropocentryzm. Wybrana przeze mnie rzeźba Łucznika ma w sobie piękno ukryte w ruchu, budowie ludzkiego ciała, ale i postawy pełnej skupienia. To mężczyzna, który jest dobrze zbudowany. Wygląda na silnego i pewnego siebie w pełni skupionego na celu. Łucznik objawia się jako ta osoba posiadająca, czyli cechuje go siła zewnętrzna i wewnętrzna, nadając mu sens i wartość. Obecnie w XXI wieku promowane jest wyćwiczone ciało niczym w Starożytnej Grecji, stąd aktualność tematu.

Łucznik VI, 2017, olej na płótnie, 100 x 70 cm


Zwracam szczególną uwagę na wzajemne relacje barw w każdej kompozycji malarskiej. Postaci są w symbolicznym zawieszeniu w przestrzeni barwnej. Kolorystka każdego obrazu jest zawężona, ale intensywna i składa się główne na dwa kolory. Zastosowane kolory mają być symbolem nieszablonowego myślenia, poszukiwania kontrastów i energii. Jeśli chodzi o kolor różowy to wówczas balansuję kolorystycznie między powagą a żartem. Rozwibrowanie tła poprzez namnożenie linii, konturów, niekiedy pojawiające się impasty na płaszczyźnie płótna wzmacniają ekspresję przedstawieniu. Lawiruję między minimalizmem i ekspresją szkicowości.
 
Łucznik VII, 2017, olej na płótnie, 100 x 70 cm

Całość ma w sobie coś z nieporadnego prymitywizmu, co jest nowym trendem i szlakiem myślenia. To poniekąd ucieczka od nowoczesności, pewna stylizacja oraz deformacja polegająca na upraszczaniu, tak jakby to robiły ludy dawne. Malarstwo prymitywne, dlaczego? Aby wdarł się humor, dlatego, że w Polsce nie ma kultu poczucia humoru. Nie ma w nas uśmiechu. Stąd też niekiedy pojawia się róż i wypisane hasła które są elementem żartu.
 
Łucznik III, 2016, olej na desce, 100 x 70 cm

Więcej obrazów z cyklu Łucznik tutaj

Prace są dostępne w sprzedaży na stronie Gallery Store.