![]() |
Monstera przyszłości, 2021, olej na płótnie, 70 x 50 cm |
W nowym cyklu obrazów Implementacja natury dystansuje się do obecnego zarządzania sprawami związanymi ze środowiskiem naturalnym. Problemem jest sprzeczność i paradoks w dbaniu o środowisko naturalne. Wyrażam swoje obawy i zadaję pytania o rzeczywistość natury w której żyjemy. Jak daleko może ingerować człowiek? Tu nie ma jednoznacznych uczuć. Jest parabola emocji – radość, smutek, bezradność.
![]() |
Ostatnie wołanie o pomoc, 2021, olej na płótnie, 40 x 50 cm |
Zakres kolorów jest zawężony do zieleni i brązu. Czasami pojawia się oranż w postaci napisów konkretnie związanych ze środowiskiem, ekologią i źródłami energii.
![]() |
Ostatnie mistyczne miejsce, 2021, olej na desce, 70 x 70 cm |
Raczej każdy z nas ceni sobie kontakt z naturą. Uwielbiamy spędzać wolny czas na łonie natury w otoczeniu zieleni i zwierząt. Dlatego często planujemy wypady za miasto, nad morze, w góry czy jeziora. Szukając harmonii między pracą, a życiem osobistym, by naprawdę odpocząć. W pewnym sensie odprężyć się, wyciszyć myśli, beztrosko spędzić czas wolny i pooddychać świeżym powietrzem. Ludzie potrzebują ,,otwartej przestrzeni” do swobodnego przepływu myśli i inspiracji. Emanacja natury na człowieka jest ogromna. Jeśli będą podejmowane złe decyzje w obszarze systemów energetycznych, budownictwa, nieustannego rozwoju konsumpcjonizmu, wylesiania, itp. To niedługo będzie nam brakowało spotkań z naturą.
![]() |
Powrót do korzeni, 2021, olej na płótnie, 70 x 70 cm |
Ci którzy mają świadomość otaczającego świata może to u nich zwiększać ryzyko zapadania na choroby psychiczne. Nic dziwnego, jak patrzeć na świat, paradoksy i niesprawiedliwości widoczne na każdym kroku i nie zwariować? Jak żyć w obecnym świecie pełnym absurdów, w którym pęd i głupota jest w cenie, a zapobiegliwość objawem naiwności?
Człowiek nie powinien ciągle ingerować w strukturę środowiska. Jednak adaptacja nieustannie trwa w sensie wylesiania, budowy ogromnych hal czy biurowców, a także terenów wokół nich. Ponadto budowane i zajmowane są ogromne tereny pól pod panele fotowoltaiczne, farmy wiatrowe czy wysypiska śmieci, itp. Turbiny wiatrowe czy tego chcemy czy nie stają się częścią krajobrazu. Przepisy pozwalają inwestorom na montaż nawet w miejscach chronionych. Jak się czujemy obecnie? Nie zaczyna nam brakować otwartych przestrzeni naturalnego krajobrazu? Być może już niedługo będzie tak, że będzie trzeba intensywnie szukać naturalnych krajobrazów. Długofalowo myśląc może miasta i przedmieścia będą całkowicie zabetonowane, a złudzenie roślinności będzie jedynie w formie plastikowych roślin? Może przyrody trzeba będzie szukać jedynie w odległych miejscach i dostępnych tylko w rezerwatach? Odpowiedź niewątpliwie tkwi w przyszłości.
![]() |
Obłęd wiatrakowy, 2021, olej na płótnie, 33 x 27 cm |
Więcej obrazów z cyklu Implementacja natury na stronie oraz Touch of Art European Painting Gallery