17/03/2021

Implementacja natury

                                                                     

Monstera przyszłości, 2021, olej na płótnie, 70 x 50 cm

W nowym cyklu obrazów Implementacja natury dystansuje się do obecnego zarządzania sprawami związanymi ze środowiskiem naturalnym. Problemem jest sprzeczność i paradoks w dbaniu o środowisko naturalne. Wyrażam swoje obawy i zadaję pytania o rzeczywistość natury w której żyjemy. Jak daleko może ingerować człowiek? Tu nie ma jednoznacznych uczuć. Jest parabola emocji – radość, smutek, bezradność.

Ostatnie wołanie o pomoc, 2021, olej na płótnie, 40 x 50 cm

Zakres kolorów jest zawężony do zieleni i brązu. Czasami pojawia się oranż w postaci napisów konkretnie związanych ze środowiskiem, ekologią i źródłami energii.

Ostatnie mistyczne miejsce, 2021, olej na desce, 70 x 70 cm

Raczej każdy z nas ceni sobie kontakt z naturą. Uwielbiamy spędzać wolny czas na łonie natury w otoczeniu zieleni i zwierząt. Dlatego często planujemy wypady za miasto, nad morze, w góry czy jeziora. Szukając harmonii między pracą, a życiem osobistym, by naprawdę odpocząć. W pewnym sensie odprężyć się, wyciszyć myśli, beztrosko spędzić czas wolny i pooddychać świeżym powietrzem. Ludzie potrzebują ,,otwartej przestrzeni” do swobodnego przepływu myśli i inspiracji. Emanacja natury na człowieka jest ogromna. Jeśli będą podejmowane złe decyzje w obszarze systemów energetycznych, budownictwa, nieustannego rozwoju konsumpcjonizmu, wylesiania, itp. To niedługo będzie nam brakowało spotkań z naturą.

Powrót do korzeni, 2021, olej na płótnie, 70 x 70 cm

Ci którzy mają świadomość otaczającego świata może to u nich zwiększać ryzyko zapadania na choroby psychiczne. Nic dziwnego, jak patrzeć na świat, paradoksy i niesprawiedliwości widoczne na każdym kroku i nie zwariować? Jak żyć w obecnym świecie pełnym absurdów, w którym pęd i głupota jest w cenie, a zapobiegliwość objawem naiwności?

                              
Samolot hybrydowy, 2021, olej na płótnie, 70 x 70 cm

 
                                        

Człowiek nie powinien ciągle ingerować w strukturę środowiska. Jednak adaptacja nieustannie trwa w sensie wylesiania, budowy ogromnych hal czy biurowców, a także terenów wokół nich. Ponadto budowane i zajmowane są ogromne tereny pól pod panele fotowoltaiczne, farmy wiatrowe czy wysypiska śmieci, itp. Turbiny wiatrowe czy tego chcemy czy nie stają się częścią krajobrazu. Przepisy pozwalają inwestorom na montaż nawet w miejscach chronionych. Jak się czujemy obecnie? Nie zaczyna nam brakować otwartych przestrzeni naturalnego krajobrazu? Być może już niedługo będzie tak, że będzie trzeba intensywnie szukać naturalnych krajobrazów. Długofalowo myśląc może miasta i przedmieścia będą całkowicie zabetonowane, a złudzenie roślinności będzie jedynie w formie plastikowych roślin? Może przyrody trzeba będzie szukać jedynie w odległych miejscach i dostępnych tylko w rezerwatach? Odpowiedź niewątpliwie tkwi w przyszłości.

Obłęd wiatrakowy, 2021, olej na płótnie, 33 x 27 cm

 Więcej obrazów z cyklu Implementacja natury na stronie oraz Touch of Art European Painting Gallery 


 


05/03/2021

Cykl obrazów - Czerwona Plaża

Tęsknota za absolutem, 2020, technika mieszana na płótnie, 100 x 80 cm

Rok 2020 zmienił nasze życie na całym świecie. Pandemia COVID-19, a wraz z nią wiele dramatów i zwątpień ludzkich. Samotni i zestresowani, dodatkowo jeszcze bardziej zmęczeni nową sytuacją czuliśmy się niepewnie. Ciągłe czekanie, przekładanie wszelkich planów na później i wielka niewiadoma co przyniesie kolejny dzień. Na domiar złego ciągła myśl w głowie jak przetrwać w czasach chaosu. Skutki izolacji społecznej odbiły się na zdrowiu psychicznym wielu osób. Czyżby lekarstwo okazało się gorsze niż choroba? Ponadto widoczne wpadki i absurdy polityczne w kraju, które skutkowały wielokrotnie buntem społeczeństwa i strajkami nie pomagały w zachowaniu spokoju. Każdy żył z dnia na dzień, czekając na normalne życie. Nadal przyszłość stoi pod znakiem zapytania. Czy wróci taki sam porządek świata jak sprzed pandemii? Na to musimy jeszcze trochę poczekać, a aktualnie radzić sobie z teraźniejszością.

 

Nieuchronność klęski, 2020, olej na płótnie, 81 x 60 cm

Mając świadomość ograniczeń co do podróży, zrodził się pomysł w rozwiązaniu malarskim w pracowni. Cykl abstrakcyjnych wielkoformatowych obrazów Czerwona Plaża jest odwzorowaniem tęsknot i wspomnień za wakacjami w dalekie destynacje, wyróżniające się niezwykłością krajobrazu z energetycznymi kolorami. Zwrócenie uwagi na piękno, bogactwo i różnorodność form natury włoskiego wybrzeża czy dubajskich terenów pustynnych. Tęsknota za normalnym, dawnym życiem i beztroską spontanicznych decyzji wyjazdowych oraz licznych rozrywek. 

Zachód słońca, 2020, akryl na płótnie, 100 x 90 cm
 

Było gorące lato, a więc pomieszczenia pracowni również wypełnione były po brzegi ciepłem. W tle brzmiało głośne orientalne techno. Wszystkie płótna znajdowały się na barwnej powierzchni - podłodze. Wokół nich ja, biegająca boso rozlewałam z rozmachem farby na płótno, zerkając na błękit nieba i palące słońce wkradające się do pracowni. To było coś w rodzaju przemyślanej improwizacji.

 

Plaża w słońcu, 2020, akryl na płótnie, 200 x 100 cm

Każdy z nas ma niszę w której wypoczywa. Moment w którym zawiesza się czas. Na tym polega zresztą twórczość, żeby na chwilę znaleźć się poza czasem. W sztuce każdemu artyście zależy, żeby czas się zatrzymał. To jest właśnie magia!

 

Oko pustyni, 2020, akryl na płótnie, 120 x 70 cm

          Malarstwo abstrakcyjne to wyjście poza strefę ograniczającą. To wolność twórcza bez granic, inaczej można to nazwać jako prawda oraz szaleńcza wolność i swoboda. Jasne podążanie za swoimi pragnieniami i instynktami. Według mnie abstrakcja ma wymiar symboliczny poprzez wyrażanie siebie w sposób duchowy, intuicyjny i emocjonalny.

 

Pustynna nieskończoność, 2018, olej na płótnie, 100 x 74 cm

            Czerwona Plaża to nacisk na założenia kolorystyczne i fakturalne - eksperymentowanie z kolorem, fakturą, mediami malarskimi. Uważny obserwator dostrzeże niezliczone szczegóły w fakturze oraz detale w stopniu połysku na płótnach.

Jaźń myśląca, 2020, akryl na płótnie, 100 x 135 cm

 


 Więcej prac z cyklu Czerwona Plaża znajdziesz tutaj.  
 
Obrazy są dostępne w sprzedaży na stronie Art in House Dom Aukcyjny i Galeria Online.